16 مهر 1401 توسط Administrator 0 دیدگاه

دانستی در مورد پیری ، سالمندی و پرستار سالمند

دانستی هایی در مورد پیری ، سالمندی و پرستار سالمند (قسمت اول)

همراهان عزیز سایت سلامت خانواده ، در این سلسله مقالات سعی داریم شما را با دوران پیری و ویژگی های افراد سالمند آشنا سازیم. هدف ما آن است که به شما کمک کنیم تا با افزایش آگاهی در مورد این دوران ، امکان زندگی شادتر و رقم زدن تجربه هایی لذت بخش و خاطراتی شیرین و به یاد ماندنی در کنار عزیزان سالمند را برای خود و آنها فراهم سازید.

البته از منظر دیگری نیز میتوانید به مطالعه این مطالب بپردازید. این که شما نیز روزی – دیر یا زود – پیر خواهید شد و بنابراین با دانستن این مطالب می توانید دوران پیری خوبی را برای خود رقم بزنید. چرا که از پیر شدن نمی توان پیشگیری کرد ولی پیشگیری از ” بد پیر شدن ” ممکن است. امید که مقبول افتد:

دانستی هایی در مورد پیری ، سالمندی و پرستار سالمند

برای مراقبت و پرستاری از سالمند در منزل به کمک نیاز دارید؟

با سلامت خانواده تماس بگیرید…
02188901315
09123139602

دانستی هایی در مورد پیری ، سالمندی و پرستار سالمند

همه ما انسان ها از بدو تولد تا مرگ دوره هایی از زندگی را پشت سر می گذاریم. نوزادی ، کودکی ، نوجوانی ، جوانی ، میانسالی و بالاخره پیری ، دوره هایی هستند که پیش روی هر انسانی است که پا به عرصه وجود می گذارد. بنابراین پیری به عنوان آخرین مرحله ی رشدی است که روانشناسان در نظر میگیرند.

سالمندان چه کسانی هستند؟

از منظر روانشناسان ، پس از 60 سالگی انسان وارد دوران سالمندی می شود. البته جمعیت سالمند را نیز می توان به سه گروه تقسیم کرد :

سالمندان جوان :

که معمولا در محدوده سنی 60 تا 75 سال قرار داشته و از نظر جسمی فعال و از نظر ذهنی ، هوشیار هستند. نیازهای بهداشتی آنان تفاوت چندانی با افراد میانسال ( 45 تا 60 ساله ) ندارد.

البته این یک مساله کلی است و شاید شما هم افرادی را دیده باشید که اگر چه از نظر سنی در محدوده ی سنی سالمندان جوان محسوب می شوند اما به دلایل مختلف به بیماری هایی مبتلا شده اند که نیاز به مراقبت توسط افراد دیگری مانند همسر ، فرزندان و یا پرستار سالمند در منزل ، پرستار سالمند و یا پرستار بیمار دارند.

دانستی هایی در مورد پیری ، سالمندی و پرستار سالمند
دانستی هایی در مورد پیری ، سالمندی و پرستار سالمند

سالمندان پیر :

معمولا بالاتر از 75 تا 84 سال سن دارند. این افراد از نظر جسمی حساس بوده و انواع مختلفی از نواقص بینایی ، شنوایی و تحرک و انواع متنوعی از اختلالات روانی را دارند و اغلب آنان به مراقبت های ویژه نیازمندند. خوشبختانه ما در زمانی زندگی میکنیم که اکنون امکان ارائه ی بسیاری از این خدمات در منزل وجود دارد

و شما میتوانید با اطمینان خاطر اغلب خدمات مورد نیاز این عزیزان از جمله ویزیت توسط پزشکان عمومی و متخصص ، پرستار بیمار ، پرستار سالمند و حتی مراقبت های ویژه را از مراکز رسمی و دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان ، در منزل و محل زندگی آنها و به دور از محیط آزاردهنده ی بیمارستان دریافت کنید.

از جمله این مراکز ، مرکز ارائه خدمات پرستاری و بالینی در منزل سلامت خانواده است که سعی دارد با همکاری نیروهای متخصص و کارآمد شما را در این امر یاری نموده و موجبات آرامش و آسایش شما و سالمندان عزیزتان را فراهم آورد.

کهنسالان :

سنین 85 سال و بالاتر را شامل می شود که این گروه نیز نیاز به همراهی و یا مراقبت های خاص دارند و در مورد این عزیزان نیز شما می توانید روی یاری و همراهی ما در موسسه ارائه خدمات پرستاری و بالینی در منزل سلامت خانواده حساب کنید. داشتن یک پرستار سالمند در منزل می تواند موجب کاهش دغدغه های شما در مورد مسائل این عزیزان شود.

خوب است بدانید که در دوران پیری نیز مانند سایر دوره های رشد ، تغییرات مختلفی در جسم و روان انسان رخ میدهد. از جمله تغییراتی است که در سیستم قلبی – عروقی ، دستگاه تنفس ، دستگاه تولید مثل ، دستگاه ادراری – تناسلی ، دستگاه گوارش ، دستگاه عضلانی – استخوانی ، بینایی ، شنوایی و… رخ میدهد. همچنین در دوران پیری افراد مستعد ابتلا به انواع اختلالات روانی می شوند.

برای نمونه افسردگی شایع ترین اختلال روانی در این دوران است. بدیهی است دانستن این موارد که در مقالات بعدی به آنها پرداخته خواهد شد و تلاش در جهت پیشگیری یا اقدام به موقع ، می تواند به شما کمک کند تا نه تنها والدین ، پدر بزرگ و مادر بزرگ های خود و سایر افراد سالمندی را که با آنها در ارتباط هستید ، بهتر درک کنید

بلکه به شخص شما نیز کمک می کند تا خود را برای خوب پیر شدن آماده کنید. اگر خواستار زندگانی توام با عشق و آگاهی هستید ، ما در مرکز ارائه خدمات پرستاری و بالینی سلامت خانواده می توانیم یاری گر شما در این مسیر باشیم.

دانستی هایی در مورد پیری ، سالمندی و پرستار سالمند

دکتر معصومه معصومی – رواشناس مرکز سلامت خانواده

4.1/5 - (20 امتیاز)
آواتار Administrator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.