27 شهریور 1401 توسط Administrator 0 دیدگاه

دوران سالمندی آخرین مرحله رشد

دوران سالمندی آخرین مرحله رشد + پرستار سالمند

مرکز خدمات پرستاری در منزل سلامت خانواده : دوره سالمندی جزئی از فرآیند رشد است و انسان هر گامی که به جلو می گذارد به سمت پیری و سالمندی هدایت می شود. جهان در سایه پیشرفت های علمی خود ، بالا رفتن رفاه و آسایش و بهداشت ، شاهد افزایش جمعیت سالمندان است.

به همین دلیل در نظر گرفتن این قشر از جامعه و برنامه ریزی برای برآوردن نیازها و بهبود کیفیت زندگی سالمند ضروری است. پرستار سالمند میتواند به فرد سالمند کمک کند تا استقلال او حفظ شده و کیفیت زندگی سالمند افزایش یابد. یکی از این متغیرهایی که می تواند برای سلامت سالمند تضمینی مناسب باشد. سرسختی روانشناختی است.

دوران سالمندی آخرین مرحله رشد پرستار سالمند

سرسختی روانشناختی به این صورت تعریف می شود که برخی افراد در مواجهه با رویدادهای استرس زا و تجربه های تلخ که انتظار می رود عواقب جدی برای آنان داشته باشد نه تنها هیچ گونه پیامد نامطلوب روانی و جسمانی نشان نمی دهد بلکه به خوبی با موقعیت منطبق می شود و رشد یافته تر می شود. ویژگی های شخصیتی نقش تعیین کننده در این انطباق پذیری دارند که یکی از این ویژگی های سرسختی روانشناختی می باشد.

دوران سالمندی آخرین مرحله رشد پرستار سالمن در منزل

نظریه های وجودی شخصیت ، سرسختی را ترکیبی از باورها در مورد خویشتن و جهان تعریف میکند که از 3 مولفه ی تعهد ، کنترل و مبارزه جویی تشکیل شده و در عین حال یک ساختار واحد است که از عمل یکپارچه و هماهنگ این 3 مولفه سرچشمه میگیرد.

در واقع سرسختی سازه شخصیتی است که از تجربیات مفید و متفاوت دوران کودکی نشات میگیرد و یک احساس عمومی است مبنی بر اینکه شرایط محیط ایده آل است و باعث می شود که انسان موقعیت های پر استرس را بالقوه ، با معنی و جالب ببیند و آنها را به تجربه بزرگ و پیشرفته به جای تجربه مختصر و کوچک تبدیل کند.

متغیر تعیین کننده و موثر دیگر در دوره سالمندی را میتوان حمایت اجتماعی دانست. تاردی ، مدلی را برای تعریف از حمایت اجتماعی مطرح کرده است. او در مدل خود 5 بعد را برای حمایت اجتماعی قائل شده است. مانند : جهت ، وضعیت ، توصیف – ارزشیابی ، محتوی و شبکه اجتماعی.

برای مراقبت و پرستاری از سالمند در منزل به کمک نیاز دارید؟

با سلامت خانواده تماس بگیرید…
02188901315
09123139602

سرسختی یک ویژگی شخصیتی است که در مواجهه با حوادث زندگی به عنوان یک منبع مقاومت و سپر محافظ عمل میکند.

در این مدل ، جهت یعنی اینکه حمایت از سوی خود باشد یا اینکه از وی حمایت شود. وضعیت و یا حالت به ، در دسترس بودن حمایت به معنای اینکه شخص به چه چیزی دسترسی دارد اشاره می کند. توصیف – ارزشیابی به ارزشیابی از حمایت اجتماعی استنباط شده اشاره دارد ؛ منظور از شبکه ارتباطی از فرد حمایت میکند.

همچنین در این مدل 4 نوع محتوی نیز وجود دارد ، محتوی عاطفی ، ابزاری ، اطلاعاتی و ارزیابانه.

رائوس معتقد است که حمایت اجتماعی اثرات خود را از 5 طریق اعمال می نماید :

  • توجه عاطفی سالمند : شامل گوش دادن به مشکلات و ابراز احساسات ، همدلی ، مراقبت ، فهم و قوت قلب دادن.
  • یاری رسانی سالمند : یعنی ارائه حمایت و یاری که به رفتار انطباقی می انجامد.
  • دادن اطلاعات به سالمند : ارائه راهنمایی و توصیه جهت افزایش توانایی سالمند.
  • ارزیابی سالمند : ارائه پسخوراند از سوی دیگران در زمینه کیفیت عملکرد که منجر به تصحیح عملکرد می گردد.
  • جامعه پذیری سالمند : دریافت حمایت اجتماعی معمولا به واسطه جامعه پذیری به وجود می آید و در نتیجه اثرات سودمندی به بار می آورد.

از دیرباز دین ، مذهب ، معنویت و باورهای برخواسته از فطرت انسانی ، آدمی را به سمت و سوی خود می کشاند ؛ معنویت یکی از توانمندی های انسان است که راه های کنار آمدن و استراتژی های حل مسئله را برای افراد فراهم میکند و به عنوان یک منبع از حمایت اجتماعی ، در برابر سردرگمی ها و مصیبت ها ، احساسی از معنا داری را در قلبشان ایجاد میکند و به مردم احساسی از کنترل غیر مستقیم بر روی پیش آدها میدهد که در نهایت به کاهش انزوا و تنهایی در افراد منجر می شود.

الکینز ، هیوگز ، لیف و ساندرز – معنویت را به معنای زندگی یا روشی برای بودن یا تجربه کردن می دانند که با آگاهی یافتن از یک بعد غیر مادی به وجود می آید و ارزش های قابل تشخیص ، آن را معین می سازد.

دوران سالمندی آخرین مرحله رشد پرستار سالمن در منزل تهران

وقتی معنا و معنویت به طور جدی در زندگی فردی به خطر بیفتد ، ممکن است دچار اختلالات روانی مانند : احساس تنهایی ، افسردگی و از دست دادن معنا در زندگی شود.

این ارزش ها به دیگران ، خود ، طبیعت و زندگی ما مربوط هستند و به هر چیزی که فرد به عنوان غایی قلمداد میکند ، اطلاق می شود. سلامت معنوی سالمند یکی از ابعاد چهارگانه سلامت در انسان است که در کنار ابعاد جسمی ، روانی و اجتماعی قرار میگیرد و باعث ارتقا سلامت عمومی شده و سایر ابعاد سلامت را نیز هماهنگ میکند.

این کار باعث افزایش توان سازگاری و کارکرد روانی ؛ ثبات در زندگی ، صلح ، احساس ارتباط خود با خدا ، جامعه و محیط ، تناسب و هماهنگی ، داشتن هدف و معنی در زندگی ؛ مشخص می شود. موضوع مورد توجه دیگر در میان سالمندان ، امید به زندگانی است که به طور متوسط در دنیا این عامل افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

دوران سالمندی آخرین مرحله رشد

شاخص امید به زندگی اینطور محاسبه می شود (تفاضل امید به زندگی در کشور و کمترین ساله زنده ماندن (طول عمر) بخش بر تفاضل امید به زندگی در برترین کشورهای جهان و کمترین سال های زنده ماندن در سال مورد نظر)

انسان برای داشتن پیری سالم تر و موفق تر بایستی از دوران کودکی ، جوانی ، خصوصا میانسالی خود را توانمند و آگاه سازد چرا که پیشگیری بهتر از درمان است.

مخاطب این مطلب عموم افراد جامعه ، مخصوصا کسانی که در دوران جوانی و میانسالی قرار دارند و همچنین افرادی که در منزل سالمند دارند یا با سالمند سر و کار دارند را شامل می شود.

انواع پرستار در منزل

4.2/5 - (27 امتیاز)
آواتار Administrator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.