19 تیر 1401 توسط Administrator 0 دیدگاه

کنترل رفتار کودک در دندانپزشکی

کودک

نحوه رفتار پزشک و پرستار با کودک

مرکز خدمات بالینی و مراقبتی در منزل سلامت خانواده :

به طور کلی دندانپزشک و پرستار دندانپزشک باید از روانشناسی کودک اطلاع داشته باشند تا بتوانند درمان خوبی ارائه دهند.

دندانپزشکی تجربه ای است که طفل باید با آن آشنا شود. محیط مطب و چگونکی دکوراسیون مطب ، وسایل دندانپزشکی مورد استفاده ، پوسترها و عکس های روی دیوار و… باید متناسب با روحیه طفل تنظیم شود. اصولا در اولین جلسه برخورد کودک با دندانپزشک باید صرفا جنبه آشنایی و معرفی دستگاه ها را داشته باشد.

در درمان کودکان بایستی به سن و مرحله تکامل آنها توجه داشته باشیم:

طفل در 2 سالگی : طفل علاقه زیادی به آب دارد که خود میتواند شروع موثری جهت آشنایی با وسایل دندانپزشکی باشد که با نشان دادن سرنگ آب و هوا میتواند شروع گردد و بهتر است همراه والدین معالجه و درمان شود.

رفتار پزشک و پرستار با کودک

طفل در 3 سالگی : بچه بهتر کنترل می شود و باید در مورد کارهای دندانپزشکی به وی توضیح دهیم. بچه علاقه زیادی به صحبت کردن و گفتن داستان دارد. در این سن بهتر است نکات منفی را کمتر به کار برد ، طفل در این سن علاقه دارد آنچه را که از آن نهی می شود انجام دهد ، در این سن بهتر است با محیط و دندانپزشک و سایر پرستاران به همراه والدین آشنا شود.

طفل در 4 سالگی : بچه با علاقه به توضیحات پرستار و پزشک گوش میده و به سوال ها جواب میده در این صورت بهتر و راحت تر میشه صحبت کرد و به خاطر حس کنجکاوی ، علاقه زیادی به سوال کردن داره و گاهی اوقات ترجیح میده که براش توضیح ندیم و کاری نکنیم ولی به لحاظ علمی طفل در این سن همکاری لازم رو در مطب با پرستار و پزشک داره و خیلی علاقه داره به گفتن داستان و دیدن فیلم که باعث میشه سرگرم بشه و بهتر بتونه همکاری کنه.

طفل در 5 سالگی : بچه در این سن آماده قبول فعالیت های اجتماعیه و ترس از ترک کردن والدین نداره و اگر به طور صحیح راهنمایی شده باشه از رفتن به مطب دندان پزشکی واهمه نداره و راحت همکاری میکنه ، بچه در این سن علاقمند به وضع ظاهری خودش هست ، لذا تعریف از وضع ظاهری مثل لباس و کفش و… وسیله خوبی برای شروع صحبته ، بهترین و مناسب ترین سن برای دندانپزشکیه.

برای مراقبت و پرستاری از سالمند ، کودک ، بیمار و مادر باردار به کمک نیاز دارید؟

با سلامت خانواده تماس بگیرید…
02188901315
09123139602

در سنین حساس کودکی والدین باید با رواشناسی کودک آشنا باشند.

کودک در دندانپزشکی

طفل در 6 سالگی : 6 سالگی یکی از مشکل ترین سن ها برای دندانپزشکان است ، مانند رفتار بچه 4 ساله از افراد جدید واهمه داره و چون مهدکودک میره محیط روی بچه تاثیر داره که میتواند این اثرات مثبت یا منفی باشه و از آسیب بدنی بسیار هراس داره و کوچک ترین خراش در بدن یا دیدن خون میتونه بچه رو بترسونه.

طفل در 7 سالگی و بالاتر : درجه استقلال و عدم نیاز به والدین روز به روز بیشتر میشه و با وجود ترس سعی میکنه روی اون سرپوش بذاره. در برخورد با بچه ، پرستار باید تا زانو خم بشه ، روبروی کودک قرار بگیره و با آرامش صحبت کنه ، همچنین گرفتن دست بچه هنگام ورود به مطب خیلی میتونه بهش کمک کنه. انتظار طولانی بچه رو مضطرب میکنه لذا باید برای کودکان زمان مناسبی رو انتخاب کرد.

در برخورد با بچه های ترسو باید علت ترس رو جویا شد و به بچه ترسو باید اطمینان و قوت قلب داد ، بچه های کوچک معمولا از وسایل دندانپزشکی میترسند به همین علت وسایلی مثل سرنگ تزریق و… نباید در معرض دید کودک باشه ، اغلب کودکانی که مدرسه میرن با کلمه تزریق آشنا هستن لذا باید از به کار بردن اون و کلماتی مانند سوزن و غیره… خودداری کرد.

به طور کلی باید با اطفال و کودکان برخوردی با صبر و حوصله و در حین حال با مهربانی و قاطعیت برخورد کرد.

(امتیاز دهید)
آواتار Administrator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.